top of page
Search

EIN - Employer Identification Number Nedir?

Employer Identification Number (EIN) #Amerika şirketleri tarafından son zamanda en çok sorulan sorulardan birisi haline geldi. Özellikle post-incorporation sürecinin önemli bir aşaması olan 83 (b) dökümanlarını #Internal Revenue Service (IRS)’e gönderme noktasında bir zorunluluk olan EIN’e dair bilmeniz gerekenleri sizlere kısaca özetleyeceğim.


EIN her Amerika şirketi için zorunlu olan bir numara. Amerika’daki #vergi işlerinin tamamından sorumlu olan IRS‘in bizi tanımasını sağlıyor. Genellikle 9 haneli olan bu kodu almanın birkaç yöntemi var.


İlki kendiniz başvuru yapmak.

IRS’in sitesinde bu kodu almak için gereken tüm bilgiler detaylıca anlatılıyor. Amerika’da enteresan bir şekilde tüm #devlet dairelerinin işlemleri anlatma rehberleri çok detaylı oluyor.


İkinci yol Stripe Atlas.(Stripe Atlas’a dair detaylı bilgiyi yazımıza tıklayarak alabilirsiniz.) Halihazırda şirketinizi onun üzerinden kuruyorsanız, sunulan 500 $’lık paketin içeriğinde EIN mevcut.


Üçüncü yol ise şirket kuruluşu işlemini yapan acentelerin paketleri içinde bu hizmeti almaktır.


Son yol ise ara servisler kullanmak.

Buralarda da 70-120 dolar arası bir bedel talep ediliyor. IRS’in işlemleri 10 gün gibi bir sürede yaptığının da altını çizmekte fayda var. Yoğunluğa bağlı olarak bu sürenin 10 günü geçtiğiyle de sıklıkta karşılaştık. Şirketinizin kurulduğu eyalet ve sizin başvuru yaptığınız yere bağlı olarak belgeleri göndermeniz gereken adresinin de değişebileceğinin altını çizelim.


Fax ile #EIN numarasını beklerken mutlaka #şirket kuruluşunda belittiğiniz şirket adresine ait posta kutunuzu kontrol edin. Posta kutunuza IRS' den mektup daha önce de gelebilir.


Ayrıca şirket vergi beyanınızda yine #IRS' den ITIN numarası yani USA vatandaşı olmayan kişilerin vergi beyanında kullanacağı şahsi vergi numarası olması da şarttır. #ITIN numarası EIN numarası almaya göre daha uzun sürede gerçekleşen bir işlemdir. Bu nedenle bu konu kapsamında ITIN numarasını ayrıca inceleyiniz.28 views0 comments
bottom of page